26 kwietnia 2024
Prowadzenie firmy 9 lipca 2020

Zasady pracy na wysokościach

Jeśli zamierzasz podjąć prace na wysokościach to z pewnością nie jesteś zielony w tej kwestii. Jeśli jednak nie jesteś do końca poinformowany powinieneś się dowiedzieć, co nieco o tego rodzaju zwodzie, który jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych. Wiąże się to z zagrożeniem, jakie towarzyszy nam na dużych wysokościach, co może się skończyć utratą zdrowia, kalectwem, a nawet śmiercią. Dlatego do takiej pracy są wybierani tylko ludzie, którzy będą stanowić jak najmniejsze prawdopodobieństwo wypadku.

Cechy charakteru są tutaj bardzo ważne, ponieważ decydują o tym czy mamy szansę na stanowisko czy tez nie. Dlatego też, ludzie, którzy są nerwowi, nie obchodzi ich spawa przestrzegania przepisów, a także nie zdają sobie sprawy z powagi wielu sytuacji, nie będą się nadawać do wykonywania pracy na wysokościach. Jaka osobowość jest wymagana? Przede wszystkim odpowiedzialność, jest to cecha, która musi być spełniona, ponieważ w takim zawodzie pracuje się w grupie i każdy powinien dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także kolegów. Co za tym idzie niezbędne są także zdolności do pracy w zespole.

Jednak, aby taka prace zyskać same cechy charakteru, które są dopasowane do wymagań, niestety nie wystarczą. Bardzo istotnym aspektem są także badania lekarskie, które zadecydują czy dany kandydat nadaje się czy też nie. Takie badania jednokrotnie zrobione nie wystarczą. Nawet, jeśli już dostaniemy pracę, to nadal, co jakiś czas trzeba odwiedzać lekarza, który potwierdzi stan zdrowia. Zanim podejmiemy się próby dostania do określonej firmy, musimy znać zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują oraz co zapewnia ochronę przed zagrożeniami.

Kask oraz jego znaczenie przy pracy

W takiej pracy, kask stanowi bardzo ważny element, który decyduje czy będziemy wykonywać jakiekolwiek czynności czy nie, ponieważ bez niego nie zostaniemy wpuszczeniu na miejsce gdzie odbywa się np. budowa. Ten element wyposażenia, chroni nasza głowę przed wszelkimi rzeczami, które spadają z góry. Nawet, jeśli nikt specjalnie młotkiem nie rzuca, to może się zdarzyć, że jakiś przedmiot wypadnie z ręki. Niekiedy, takie rzucania na ziemię jest niezbędne, jeśli np. ściągamy dachówki z dachu. Takie miejsce jest jednak ogrodzone specjalną taśmą, która wyraźnie mówi, że jest to teren aktualnie niebezpieczny. Kręcą się jednak po nim współpracownicy. Dlatego też, kask ma tak duże znaczenie, jeśli cokolwiek leciałoby z góry, to nie spada nam centralnie na głowę, ale na kask, który amortyzuje cały upadek i przejmuje uderzenie przedmiotu. Dzięki temu, ochrona jest pęknięta, ale głowa cała.