20 kwietnia 2024
Prowadzenie firmy 18 czerwca 2020

Zagrożenie zawodowe i choroby zawodowe

Jeśli pracujesz na wysokościach pewnością zdajesz obie sprawę, jak jest to niebezpieczne, zarówno dla Ciebie, jak i dla reszty grupy, która z Tobą współpracuje. W takiej pracy, bardzo liczy się bezpieczeństwo pracowników oraz osób zewnątrz. Dlatego też, trzeba przestrzegać wszelkich zasad, jakie są wymagane podczas wykonywania takich czynności. Jeśli już jesteś pracownikiem wysokościowym, to na pewno masz odpowiednie doświadczenie oraz charakter, który pozwala na zachowanie bezpieczeństwa. Po co dzielić ludzi na charaktery w tym przypadku? Przede wszystkim chodzi tu o brak zagrożenia, w przypadku osób odpowiedzialnych oraz znających się na swojej pracy. Ważna jest również odpowiedzialność, ponieważ współpracuje się z grupą ludzi, ale których także bezpieczeństwo jest najważniejsze, a nieodpowiednie zachowanie, może je zachwiać i sprowadzić katastrofę.

Rodzaje chorób zawodowych

Choroby zawodowe, nie zawsze wynikają z zaniedbań pracowników. Niekiedy są one uzależnione od wieku czy też stanu zdrowia, a czasem po prostu wiążą się z daną pracą. Jedne są mniej uciążliwe, a inne bardziej. Jednak, jeśli dana praca charakteryzuje się tym, że większość osób rzeczywiście jest narażona na choroby zawodowe, wcale nie musi to oznaczać, że Tobie także musi się to przytrafić. Jedną z dolegliwości, jaka towarzyszy wykonywaniem czynności na wysokościach jest stres. Mimo iż, wydaje się mało niebezpieczny i wręcz śmieszny, ponieważ każdego dnia praktycznie wszyscy ludzie na świecie są zestresowani, to może powodować poważne choroby. Ten czynnik wpływa na funkcjonowanie wielu organów. Poprzez niego możemy uszkodzić sobie przede wszystkim żołądek, który wszystko odczuwa bardzo dokładnie. Często towarzyszą temu wrzody różnych narządów, a nawet nerwice, w przypadku długotrwałego narażenia na stres.

W przypadku osób, które pracują na wysokościach, ale nie na budowie, gdzie trzeba się spinać po rusztowaniach, ale np. przy myciu okien w wieżowcach, muszą oni cały czas przebywać w jednej pozycji. Przez 8 h jest to bardzo męczące, zarówno dla kręgosłupa, jak i stawów, które nie są rozruszane. Dlatego też bardzo często występują bóle stawowe, które spowodowane są zbyt małą ilością kolagenu. Jeśli mowa o osobach pracujących na rusztowaniach to mamy nieco inna sytuację, ponieważ w takim rodzaju wykonywanej pracy, bardzo łatwo o wszelkiego rodzaju kontuzje. Jeśli trzeba chodzić po schodach czy tez po drabinie z wiadrem pełnym cementu, bardzo łatwo o naderwania oraz zerwania ścięgien.