29 lutego 2024
Prowadzenie firmy 18 lutego 2020

Katalog prac, który wchodzą w zakres prac wysokościowych - cz. II

W poprzedniej części zapoznałeś się z tym, jaki charakter powinna mieć osób, która pracuje na wysokościach. Wiesz już również, że ludzie, którzy są nerwowi, nieodpowiedzialni oraz nie przestrzegają zasad dotyczących niebezpieczeństwa, nie nadają się do wykonywania czynności na wysokościach. Mogą oni powodować niebezpieczne sytuacje. Jest to bardzo ważne, ponieważ taka osoba nie pracuje sama, ale z całą grupo. Jeśli więc będzie ona stanowiła zagrożenie, to nie tylko dla siebie, ale także dla reszty brygady. Dlatego, takie osoby są wykluczane zaraz podczas rekrutacji.

Jesteś już również świadom, jak ważną rolę odgrywa kask podczas wykonywania pracy na dachu, a także, jakie zagrożenie może spowodować jego brak. Powinieneś, więc wiedzieć, że nawet, jeśli chcesz się podjąć zawodu takiego typu jak dekarstwo. To nawet, jeśli inni nie przestrzegają przepisów i nie są zainteresowani zabezpieczeniami, nie bierz z nich przykładu. W taki przypadku, najlepiej nie podejmować się pracy w danej firmie, ponieważ jeśli pracownicy nie posiadają zabezpieczeń, to znaczy, że kierownik nie dba o ich bezpieczeństwo. Trzeba, więc unikać takich pracodawców, ponieważ może się to źle skończyć dla całej grupy, nawet, jeśli tylko jeden z nich czegoś nie dopilnuje. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze.

Prace montażowe na wysokościach

Jest to kolejny rodzaj pracy, która wymaga odpowiedniej osobowości. Tak jak w przypadku pracy na budowie przy domkach jednorodzinnych, małe firmy nie zwracają uwagi na usposobienie pracowników i biorą wszelkich, jacy się trafią, to tutaj jest inaczej. Mamy, więc do czynienia z mnóstwem spraw, jakie trzeba załatwić żeby taką prace uzyskać. Są to przede wszystkim badania lekarskie, które stanowią bardzo ważny punkt rekrutacji na stanowisko. Mogą one nam zarówno pomóc w zdobyciu pracy, jak i to uniemożliwić. Wszystko zależy od stanu zdrowia nie tylko fizycznego, ale także psychicznego, ponieważ osoba, która ma nerwicę lub jest bardzo mało odporna na stres nie nada się do wykonywania czynności na dużych wysokościach. Oczywiście, odpadają także Ci, którzy mają lęk wysokości.

Mycie okien wieżowców

Mimo iż, wydaje nam się mało odpowiedzialna taka praca, to patrząc na osobę, która wisi na wysokości 50 metrów nad ziemią przechodzą nas dreszcze. W takim rodzaju czynności nie da się nic zrobić, jeśli nie posiada się szelek, kasku, a także odpowiedniego wyposażenia do utrzymania się na ścianie budynku. W porównaniu do pracy na mniejszych wysokościach, wejście na teren pracy bez zabezpieczeń nie jest możliwy. Dzieje się tak, ponieważ dbałość o bezpieczeństwo jest priorytetem. Jednak podczas zaniedbań mogą ucierpieć nie tylko pracownicy, ale także osoby z zewnątrz, które np. pracują w budynku czy też, przebywają w bliskiej odległości od obiektu.