18 kwietnia 2024
Kredyty 6 marca 2021

Jak odzyskać pieniądze z kredytu frankowego?

Kredyty we frankach to jeden z najgorętszych tematów około bankowych ostatnich kilkunastu lat. Wiele osób w wyniku wahań kursu franka szwajcarskiego potrąciło całe majątki, choć wcześniej bankowcy zapewniali, że są to produkty bankowe niezwykle bezpieczne. Istnieje jednak szansa na odzyskanie części pieniędzy z kredytu frankowego. Jak? Wiele banków oferowały kredyty pseudofrankowe, które tak naprawdę były kredytami złotówkowymi opartymi na kursie szwajcarskiej waluty. Obecnie toczy się wiele postępowań w tej sprawie i wielu osobom udało się już odzyskać niesprawiedliwie naliczone raty.

Kredyt frankowy indeksowany

Indeksowane kredyty frankowe polegały na tym, że bank wypłacał kredytobiorcy wartość pożyczki w polskich złotych. Kwota zadłużenia była jednak przeliczana w momencie wypłaty kredytu lub jego transz na franki szwajcarskie, zgodnie z kursem kupna obowiązującego w banku. Kredytobiorca następnie spłacał kredyt w złotówkach, przeliczony na franki szwajcarskie według kursu sprzedaży franka obowiązującego w danym dniu. Mechanizm indeksacji powoduje, że to bank decyduje o wysokości każdej raty, poprzez ustalenie kursu sprzedaży w swojej wewnętrznej tabeli kursowej. Kredyt frankowy indeksowany do CHF były niezwykle popularne - udzielały je m.in. ING Bank Śląski S.A., Eurobank S.A., mBank S.A.

Kredyt frankowy denominowany

Denominowane kredyty frankowe polegały z kolei na tym, że kwota kredytu, o którą wnioskował kredytobiorca, była wyrażana i wskazana w umowie we frankach szwajcarskich. Później był przeliczany według kursu stosowanego przez bank na polskie złote. Kredytobiorca nie wiedział zatem jaką kwotę uzyska w złotówkach, gdyż była ona uzależniona od kursu waluty, jaki będzie obowiązywał w chwili wypłacania przez bank kwoty kredytu. Sposób spłaty prowadzony był podobny jak w przypadku kredytów indeksowanych. Tego typu kredyty sprzedawał m.in. PKO Bank Polski.

Kredyt we frankach. Jakie kwoty można odzyskać?

Wszystko zależy od kwoty udzielonego kredytu, wysokości i terminu wypłat poszczególnych transz kredytu, ilości i rodzaju rat, a także okresu, w którym spłacaliśmy same odsetki. Zwykle możemy domagać się od banku od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych zwrotu. W niektórych przypadkach zdarza się, że kwota nadpłaty jest na tyle duża, że nasz kredyt mógł zostać już spłacony z naddatkiem. Wówczas nie dość, że uwolnimy się z pętli kredytowej, to jeszcze odzyskamy gotówkę, która może nam się przydać np. przy remoncie mieszkania kupionego za pomocą wspomnianego kredytu.

Jak odzyskać pieniądze?

Jeśli przypuszczamy, że bank niesprawiedliwie naliczał zawyżone raty przy frankowym kredycie hipotecznym, warto udać się na konsultacje z prawnikami, specjalizującymi się sprawami tego typu. Na takie spotkanie zabierzmy skan umowy kredytowej. Kancelaria prawna przeanalizuje dokumenty i sprawdzi, czy istnieje szansa na odzyskanie nadpłaconych pieniędzy. Wstępne konsultacje są zwykle bezpłatne. Tym bardziej warto skorzystać z próby uwolnienia się od kredytu, gdyż tak naprawdę, nic nie stracimy, a możemy sporo zyskać.